Putyin nyilatkozata: Nincs szükség közvetítőre, közvetlenül Trumppal fogunk tárgyalni.

Az orosz elnök a hivatalos platformjára közzétett videó szerint elégedetten nyilatkozott a legutóbbi kapcsolatfelvételről. "A beérkezett információk alapján, amelyeket megkaptam, méltányolom a találkozót, és úgy érzem, hogy van előrelépés" – fogalmazott.

A rijádi találkozó hátteréről részletes információkat találhatnak a Hetek pénteki számában. Emellett csatornánkon megtekinthetik JD Vance amerikai alelnök müncheni beszédét, amely nagy port kavart, magyar szinkronnal. Továbbá, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének éles válaszát, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozatát is bemutatjuk, amely a szaúd-arábiai találkozót követően hangzott el.

A közvetlen tárgyalások során az Egyesült Államokat Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Wilkoff, valamint Marco Rubio külügyminiszter és Mike Waltz, a nemzetbiztonsági tanácsadó képviselte. Oroszországot pedig Szergej Lavrov külügyminiszter és Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov képviselték.

Putyin az első közvetlen eredményként a diplomáciai kapcsolatok normalizálását emelte ki, ironikus megjegyzésként hozzátéve, hogy „a diplomaták folyamatos kiutasítása sem Washingtonban, sem Moszkvában nem hoz kedvező kimenetelt. Ha ez a tendencia folytatódik, végül csak takarítónők fognak dolgozni ezekben az intézményekben. Munkájuk kétségtelenül fontos, de a diplomáciai képviseletek nem azért jöttek létre, hogy bérszámfejtést végezzenek.”

Putyin elmondta azt is, hogy a találkozónak nem Ukrajna volt az egyetlen témája, "számos más kérdésben érintett mind az Egyesült Államok, mind az Orosz Föderáció". Ezek között említette a Közel-Keletet a szó tágabb értelmében, beleértve a szíriai orosz jelenlétet és a palesztin-izraeli rendezést is.

A biztonságpolitikán kívül pedig érintettek gazdasági kérdéseket és a globális energiapiacokon végzett közös munkát, valamint az űrkutatást, ami - mint az orosz elnök elmondta - az elmúlt három év minden problémája ellenére továbbra folytatódott, és a Nemzetközi Űrállomáson változatlanul együtt dolgoznak amerikai űrhajósok és orosz kozmonauták.

Az orosz elnök azt is kijelentette, hogy a találkozó nagyon barátságos volt. "Az amerikai oldalon teljesen más emberek voltak, akik minden előítélet nélkül nyitottak a tárgyalási folyamatra, a múltban történtek ellenére, és eltökéltek a közös munkára."

Azokra a megjegyzésekre, amelyek szerint néhány európai vezető, beleértve Zelenszkij ukrán elnököt is, kifogásolta, hogy nem kaptak meghívót a rijádi eseményre, az orosz elnök a következőképpen reagált:

A tárgyalásaink fókuszában az orosz-amerikai kapcsolatok újjáépítése állt. Erre a folyamatra közvetítők bevonására nem volt szükség.

Putyin véleménye szerint az "ukrán válság" rendezése elengedhetetlenül szükségessé teszi a bizalom fokozását Oroszország és az Egyesült Államok között. A találkozó éppen ezért került megrendezésre, hogy elősegítse a két ország közötti bizalmi viszony erősödését.

Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy nyitottak a párbeszédre az európai országokkal, és Moszkva sosem utasította el a tárgyalások lehetőségét Ukrajnával kapcsolatban.

"Azok, akikkel a tárgyalások során kapcsolatba léptünk, végül elutasították a dialógus folytatását. Az európai országok leállították az Oroszországgal való kapcsolattartást, míg az ukrán fél önként kivonult az isztambuli tárgyalásokból, ezt pedig nyíltan és egyértelműen bejelentette. Fontos hangsúlyozni, hogy mi nem erőltetünk senkire semmit. Készen állunk a párbeszédre, és már számos alkalommal kifejtettem: ha a másik fél is szeretné, örömmel folytatnánk a tárgyalásokat, és mi nyitottak vagyunk a visszatérésre a tárgyalóasztalhoz" - emelte ki az orosz elnök.

Putyin kiemelte, hogy Oroszország nem szándékozik beavatkozni az euroatlanti kapcsolatokba. "Nem foglalkozunk olyan kérdésekkel, amelyek az Egyesült Államok és szövetségesei közötti viszonyra vonatkoznak" - hangsúlyozta.

Ugyanakkor szerint az amerikai demokraták és az európaiak is felelősek a kapcsolatok megromlásáért az Egyesült Államokkal. "Trumpot egyszer azzal vádolták, hogy valamilyen különleges kapcsolata van Oroszországgal, és hogy Oroszország beavatkozott a választásokba, amikor megnyerte az első elnökválasztását. Létrehoztak egy csapatot, végig rángatták a bíróságokon, még egy különleges kongresszusi bizottságot is létrehoztak. Semmit sem erősítettek meg - és semmit nem is lehetett megerősíteni, mert soha nem történt meg".

Majd így folytatta:

"Mit tapasztaltunk a legutóbbi választási kampány során? Minden egyes európai vezető aktívan részt vett az amerikai választási folyamat befolyásolásában, kivétel nélkül."

A helyzet odáig fejlődött, hogy közvetlenül bántalmaztak egy jelöltet. Mi, a magunk módján - természetesen világos volt, hogy kinek a pártján állunk - nem avatkoztunk be a történésekbe, és nem tűrtük el a durva megnyilvánulásokat vagy a sértő támadásokat egyik jelölt ellen sem. Egyszerűen nem cselekedtünk így. Az európaiak viszont másként jártak el.

Putyin kifejezte meglepetését azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke, Trump, mennyire visszafogottan reagál szövetségesei viselkedésére, különösen figyelembe véve, hogy azok ilyen keményen léptek fel vele szemben.

Related posts