Rég nem tapasztalt tőzsdei zűrzavar zajlik - mibe invesztálnak most a hazai szakértők?

Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, ahol tapasztalt szakértők osztják meg értékes befektetési tanácsaikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt megtalálhatod a legfrissebb trendeket és ötleteket. Ne habozz, jelentkezz most, hogy részt vehess ezen a kivételes eseményen!
A "Portfólióajánló" sorozatunk keretében havonta új perspektívából világítjuk meg a hazai alapkezelők véleményét arról, hogy miként alakítanának ki egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló modellportfóliót. Az áprilisi piaci viszonyok figyelembevételével készült ajánlók nyolc elismert alapkezelő közreműködésével valósultak meg. A portfóliók összeállításában részt vett a következő nyolc cég: Accorde Alapkezelő, Apelso Capital, Equilor Alapkezelő, Gránit Alapkezelő, Hold Alapkezelő, MBH Alapkezelő, OTP Alapkezelő és VIG Alapkezelő.
Áprilisban megtörtént, amitől mindenki tartott: a Trump által a "Liberation Day" (Felszabadulás Napja) alkalmából megindított globális vámháború hatására a tőzsdék meredek zuhanásnak indultak. A fundamentumoknak most nem sok szerep jutott, sokkal inkább a befektetői körökben eluralkodó bizalomvesztés és félelem határozta meg az eseményeket - vélekednek az alapkezelők.
A részvénypiacok azóta valamelyest magukhoz tértek, nem függetlenül a totális vámháború 90 napos halasztásától, azonban a nagyfokú gazdaságpolitikai bizonytalanság hangsúlyosan velünk maradt: senki nem tudná megjósolni, hogy akár csak pár hónap múlva éppen mi lesz a vámok aktuális helyzete. Az amerikai gazdaságot nem múló recessziós félelmek jellemzik, miközben az infláció is fenyeget, ez pedig a Fed mozgásterét is erősen lekorlátozza.
Ilyen körülmények között a legtöbben arra számítanak, hogy folytatódni fog az átsúlyozás (rotáció) Amerika rovására és Európa javára, így az európai részvénypiac felülteljesíthet.
A devizapiacon a leginkább említésre méltó fejlemény, hogy - fejlett gazdaságtól kevésbé megszokott módon - rövid idő alatt nagyot gyengült az amerikai dollár, mindeközben a forint nagy menetelése is megtört. A portfóliómenedzserek felhívják a figyelmet, hogy a forint a jövőben tovább gyengülhet, aminek fő okai a magas deficit, illetve a választásokat megelőző költségvetési döntések bizonytalansága.
A közép-európai térség, különösen Magyarország részvénypiacai iránt az alapkezelők kedvező előrejelzésekkel szolgálnak: úgy vélik, hogy a régió teljesítménye akár az európai átlagot is meghaladhatja. Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül, hogy a nemzetközi piaci bizonytalanságok nyomot hagynak ezen a szegmensen is.
Sokan úgy gondolják, hogy az alternatív befektetések, mint például az arany, a közelgő időszak kiemelkedő nyertesei lehetnek. Emellett az abszolút hozamú stratégiák is jelentős előnyökhöz juthatnak a fokozódó piaci volatilitás révén.
Az alapkezelők által kialakított, súlyozatlan átlag alapján készült modellportfólióban az alternatív befektetések szegmense emelkedett ki, hiszen több mint 1,5 százalékpontos növekedést mutatott. E növekedés mögött részben az abszolút hozamú stratégiák előretörése, részben pedig az újonnan megjelenő kripto-kitettség fokozódása áll. Emellett a hazai kötvények aránya is enyhén emelkedett, míg a pénzpiaci és részvényezett súlyok csökkenést mutattak.
A jelenlegi közös portfólióban a legnagyobb arányt a nemzetközi kötvények képviselik, melyek részesedése 19,2%-ra rúg. Ezt követik a magyar kötvények, amelyek 16,1%-os súlyt képviselnek. A harmadik helyen az abszolút hozamú, vagy hedge fund típusú befektetések állnak, 15,2%-os részesedéssel. A fejlett piaci részvények aránya 13%, és ezen belül az amerikai részvények mellett egyre inkább előtérbe kerül az európai piac.
A közös portfólió eszközkategóriák szerinti eloszlása a következőképpen alakul: a pénzpiaci kitettség 9%-ra csökkent a március végi helyzethez viszonyítva. A kötvények aránya változatlan maradt, és jelenleg a portfólió legnagyobb részét, 35%-ot képvisel. A részvények részesedése 29%-ra emelkedett, míg az alternatív befektetések súlya 27% körül mozog, ahogy azt a portfóliómenedzserek javasolják.
Újabb izgalmas fejlesztéssel gazdagodott a portfólióajánló sorozatunk: mostantól figyelemmel kísérjük az egyes alapkezelők devizák szerinti súlyozását is. Az első elemzés alapján a portfóliómenedzserek a következő arányokban javasolják a befektetéseket: 50%-ban forint alapú kitettséget ajánlanak, míg 27%-ban euróban tartanák a tőkét. A dolláros befektetések aránya 13%, és 9%-ot képviselnek az egyéb devizák. Ezzel a frissítéssel még pontosabb képet kaphatunk a piacról és a befektetési lehetőségekről.
Ahhoz, hogy mélyebb rálátást nyerjünk a piaci helyzetre, célszerű átnézni az alapkezelők egyedi portfólióajánlatait is. Ezekben részletesen kifejtik véleményüket és elemzéseiket az aktuális trendekről. Az ajánlók közvetlenül az alábbi linkeken érhetők el:
A portfólióajánlók célja, hogy iránymutatást nyújtsanak a Portfolio olvasóinak, milyen tényezőket érdemes fontolóra venni egy közepes kockázatvállalású, középtávú portfólió összeállításakor. A portfóliók így csupán tájékoztató jellegűek, és nem tükrözik feltétlenül az alapkezelők saját befektetési stratégiáit.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrást a Getty Images biztosítja.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A pontos jogi információk részletezése érdekében kérjük, tájékozódjon a megfelelő forrásokból.