Romániai elnökválasztás: a magyar közösség kulcsszereplővé vált, hiszen döntő befolyással bírtak az eredmény alakulásában.

Fotó: AFP / Daniel Mihailescu - Nicusor Dan, Bukarest polgármestere, szívélyesen üdvözli lelkes támogatóit Bukarest szívében, 2025. május 18-án.
Nicusor Dan, a nyugatbarát, centrista jelölt került ki győztesen a romániai elnökválasztás második fordulójából, amellyel Románia rendszerváltás utáni történetének egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb politikai meccsét nyerte meg. Ezzel pedig maga mögé utasította a szélsőséges, jobboldali nézeteket valló, szuverenista, a magyarokat rendkívül nem kedvelő George Simiont.
Érdekes megfigyelni, hogy a diaszpóra, vagyis a külföldön élő román közösség körében megváltoztak az arányok. Bár George Simion a kezdeti fordulóhoz képest kisebb mértékben, de egyértelműen előnyhöz jutott, a mellékelt ábra alapján ez a „külhoni népszerűség” nem tudta megfordítani a végeredményt. A diaszpórában Nicusor Dan 45,14%-os arányt ért el, míg George Simion a szavazatok 55,86%-át szerezte meg.
- nyilatkozta lapunknak Szilágyi Mátyás volt nagykövet, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A szakértő szerint e tekintetben érvényesült a papírforma, miután az előzetes mérések és a közvélemény-kutatások is azt jelezték, hogy a 65 százalék körüli arány a mérsékelt jelöltnek fog kedvezni. Ehhez láthatóan a nagyvárosokban, elsősorban Bukarestben zajlott hatalmas mozgósítás.
"Az urbanizált közegek megmozdulása, főként Románia első hat legnagyobb városában alapvetően Nicusor Dan malmára hajtotta a vizet, amihez képest a második fordulóban mozgósításban lemaradt a javarészt George Simion szavazóbázisát képező vidéki Románia. A falvakban, a kistelepüléseken a részvétel aránya leszakadt az első fordulóban mért aránytól" - tette hozzá Szilágyi Mátyás.
A Magyar Külügyi Intézet munkatársa kiemelte, hogy az erdélyi magyar közösség, különösen az RMDSZ elnökének, Kelemen Hunornak és az Erdélyi Magyar Szövetségnek a buzdítására, egyöntetűen Nicușor Dan mögé állt. Ez a támogatás azt eredményezte, hogy Bukarest polgármestere a magyar választók körében rekordszámú, mintegy 600 ezer szavazatot zsebelt be.
Ezt a 600 ezer magyar szavazatot érdemes összevetni azzal az adattal, hogy Nicusor Dan végül 829 ezer szavazattal múlta felül George Simiont. Szilágyi Mátyás véleménye szerint ez a választás különösen hangsúlyozza a magyarság mérleg nyelve szerepét.
Az Euronews elemzésében megemlíti, hogy Nicusor Dan megválasztása várhatóan komoly megkönnyebbülést hoz majd az Európai Unió és Ukrajna számára. A második forduló potenciális győztese ugyanis valószínűleg a jelenlegi, nyugatbarát parlamenti többséggel fog együttműködni. Ugyanakkor várható, hogy a mélyen megosztott Románia újraegyesítése komoly kihívások elé állítja őt.
A szomszédos országra jellemző jókora gazdasági zűrzavar, súlyos pénzügyi válság kezeléséről nem is beszélve. Mindenesetre a korrupcióellenes, egyben reformpárti programmal kampányoló, becsületességet és tisztességes viselkedést ígérő Nicusor Dan vasárnap este Bukarest központjában a román és uniós zászlókat lengető, ujjongó tömeghez szólva kijelentette:
Az új román elnök hangsúlyozta, hogy a romániai közpolitikába friss, új arcokra van szükség, különös figyelmet fordítva a szakértőkre és a civil szférára. A nem rá szavazó állampolgároknak is üzent, méghozzá tiszteletteljes hangnemben: politikai hovatartozástól függetlenül, közösen kell dolgozniuk Románia jövőjéért, beleértve a külföldön élő honfitársaikat is. Ezen üzenet hatására a támogatói körében a "egységes" jelszó zengése hallatszott.
A romániai államfőválasztás kimenetele természetesen nem kerülhette el a nemzetközi figyelmet: az elsők között üdvözölte Nicusor Dan győzelmét Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki a gyümölcsöző együttműködés reményével fejezte ki jókívánságait. Emellett Emmanuel Macron francia elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke is azonnal gratuláltak, jelezve a választás jelentőségét a kontinens politikai táján.
A romániai elnökválasztás végeredményét az esetlegesen benyújtott óvások elbírálása után az alkotmánybíróság hagyja jóvá. Ezt követően léphet hivatalosan is hivatalba az új államfő, aki öt évre kapott mandátumot.
"Keserű érzés, de ez a döntés csupán a kezdet" - kommentálta George Simion a választási vereségét, miközben gratulált ellenfelének. Szilágyi Mátyás az Economxnak kifejtette, hogy nyilvánvaló: a romániai szélsőjobboldali és protest szavazók, valamint elnökjelöltjük és vezető politikusaik egyelőre nem hajlandóak beletörődni a végeredménybe. Ennek több oka is van:
Mint Szilágyi Mátyás mondja, ezeket a problémákat George Simion és az AUR bázisa nyilvánvalóan próbálják majd a továbbiakban kihasználni, újabb és újabb gazdasági-politikai krízishelyzeteket, válságokat generálva. A szakértő szerint azzal szintén számolni kell, hogy megkísérelhetik akár az előrehozott parlamenti választásokat is kiprovokálni.
Ugyanakkor egy hosszabb kormányalakítási patthelyzet, illetve akár egy kényszerű kisebbségi koalíciós kormányalakítás is elképzelhető, ami elhúzódó válságmenedzselést jelentene a román belpolitikai életben. E tekintetben kulcskérdés lesz az eddigi legnagyobb kormánypárt, a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt állásfoglalása a további - ismételt - kormányra lépés vagy éppen ellenzékben maradás és kivárás kérdésében.