Meglepetést okoztak a világ gazdaságának az olajtermelő országok - Milyen irányt vehetünk most?

Az OPEC+ miniszteri szintű találkozóján várhatóan nem születik új döntés a kitermelési politikáról, miután a héten bejelentett váratlan termelésnövelés már így is a járványidőszak szintjére lökte az olajárakat - írja a Reuters.

Szaúd-Arábia, Oroszország, Irak, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Kazahsztán, Algéria és Omán virtuális találkozón egyeztetett a hét közepén a globális olajpiaci helyzetről. A döntés értelmében

Májustól kezdődően 411 ezer hordóval növelik a napi kitermelésüket, ami jelentősen meghaladja az előzetesen várt közel 140 ezer hordós emelkedést.

Az olajárak azonnal reagáltak a bejelentésre, és a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett vámintézkedések tovább fokozzák a nyomást a Brent jegyzésére. A befektetők a globális gazdasági teljesítmény várható visszaesését figyelembe véve, csökkentették olajpiaci pozícióikat. Az eredmény:

Olyan drámai mélypontot ért el az olajár, hogy a 2023 óta tapasztalt legalacsonyabb szintre süllyedt a jegyzés.

Egy ilyen drámai zuhanást követően a piac feszülten figyeli, hogy milyen lépéseket tervez az OPEC. A szervezet vezető miniszterei ma online konferenciát tartanak a közös miniszteri monitoring bizottság (JMMC) keretein belül. Ez a bizottság, amely magában foglalja Szaúd-Arábiát, Oroszországot és más jelentős termelő országokat, általában kéthavonta ülésezik, és lehetősége van javaslatokat tenni a kitermelési politika módosítására.

Két különböző forrás is megerősítette a Reuters hírügynökség számára, hogy...

A találkozón nem valószínű, hogy újabb döntések születnek.

A májusi termelésnövelés egy fontos lépése annak a fokozatos kivezetési tervnek, amelyet Oroszország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Irak, Algéria, Kazahsztán és Omán közösen dolgozott ki a legutóbb bevezetett napi 2,2 millió hordós termeléscsökkentés fényében. Az OPEC+ emellett jövő év végéig továbbra is érvényben tart egy 3,65 millió hordó/napos kitermelés-visszafogást, hogy támogassa a piac stabilitását.

Related posts