Nagy István fontos bejelentést tett a száj- és körömfájás hazai elterjedésével kapcsolatban - Agro Napló.

Nagypénteken is ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs, amelynek döntéseiről Facebook-videóban számolt be Nagy István. Az agrárminiszter elmondta, hogy mivel a járványügyben érintett rábapordányi létesítménynek szerves része egy sertéstelep is, ezért a szarvasmarha-állományok mellett megelőzésképpen a sertéseket is le kell ölni. A tárcavezető beszélt arról is, hogy most még komolyabban kell venni a járványvédelmi intézkedéseket, amelyek betartását hatóságok ellenőrizni fogják. Nagy István közölte, hogy nyomozás indult annak kiderítése érdekében, hogyan juthatott be a vírus a rábapordányi telephelyre.
Nagy István bejelentette, hogy a rábapordányi szarvasmarhatelepen 875 szarvasmarhát kellett elbánni, és mivel a létesítmény szerves részét képezi egy sertéstelep is, sajnos járványügyi okokból ezeket az állatokat is el kell távolítani, ami már folyamatban van. A tárcavezető kiemelte, hogy a húsvéti ünnepek alatt is folyamatosan dolgozni fognak a járványvédelmi szakemberek, akik rendelkeznek a szükséges személyi és technikai erőforrásokkal a feladat teljesítéséhez. Az esemény helyszínén az állategészségügyi hatóság munkatársai mellett rendőrök is segítik a munkát.
Nagy István kifejtette, hogy a szarvasmarhákat a Pereszteg közelében található külterületen, az állami ATEV telephelyén helyezik végső nyugalomra. Ez a terület bizonyult a legmegfelelőbbnek az eljárás lebonyolítására. A hatóságok monitoring kutakat fognak telepíteni, továbbá a honvédség biológiai laboratóriuma is a helyszínre vonul, hogy garantálja a lakosság maximális védelmét.
A tárcavezető határozottan felszólította az állattartókat, hogy az állomány védelme érdekében szigorúan tartsák be a járványügyi előírásokat. Kiemelte, hogy a szabályok betartását alaposan ellenőrzik, és szükség esetén érvényesítik is. Nagy István elmondta, hogy jelenleg járványügyi vizsgálat folyik annak kiderítésére, miként juthatott el a vírus a rábapordányi telephelyre, amely 60 kilométerre helyezkedik el a korábbi kitörések helyszínétől.
Bóna Szabolcs, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. igazgatósági elnöke ugyancsak a Facebook-ra feltöltött bejegyzésben számolt be a helyzetről. Mint mondta, a vírus a március vége óta foganatosított óvintézkedések ellenére is bejutott a vírus. Pedig az állattartó telep környékéről hangágyúval riasztották el a madarakat, és a gazdaság dolgozói is beköltöztek a munkahelyükre, így is fokozva a biztonságot. Nem érintkeztek senkivel, hogy minimálisra csökkentsék a száj- és körömfájás fertőzésének kockázatát Rábapordányban, amint arról a Kisalföld.hu is beszámolt. Bóna Szabolcs jelezte, hogy a hatóság intézkedése gyors, pontos és szakszerű volt, a járványvédelem munkatársai pedig szakértő módon és legfőképpen szervezetten teszik a dolgukat, amiben a vállalkozás is segíti őket.