Szakértői vélemény szerint a kereskedők súlyosan kihasználnák a helyzetet, amennyiben eltörölnék az árrésstopot – ez a gyakorlat akár az ingatlanpiacra is kiterjedhet.

Nagy Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezetője a Mandiner számára adott interjújában hétfői sajtótájékoztatóján jelezte, hogy várhatóan hosszabbítani fogják az árrésstopot, amelynek elsődleges hatálya a nyár végéig terjedhet. Ezen kívül valószínű, hogy a kormány új termékcsoportokra is kiterjeszti a megszorítást. A végső döntést a kormány a május 21-i ülésén fogja meghozni.

Az Economx Lentner Csaba az árrésstop kapcsán közgazdászprofesszorral, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) oktatójával beszélgetett, akitől többek között azt kérdezte a lap, hogy mennyire fenntartható egy államilag szabályozott árréssel működő kiskereskedelem.

- felelte a szakértő.

Lentner Csaba rámutatott, hogy a kereskedők a 2022 és 2024 közötti időszakban folyamatosan visszaéltek az aktív hatósági árszabályozással. Ennek során a helyettesítő termékek árai drasztikusan megemelkedtek, ami aggasztó jelenségnek számít.

A szakértő mindehhez hozzátette, hogy most is ugyanez lenne a helyzet, ha nem lenne az árrésstop.

- Tedd különlegessé a mondandódat! - javasolta Lentner Csaba az Economx-nek.

Az árrésstop hatása jól érzékelhető, hiszen az érintett termékek ára átlagosan 18,8 százalékkal mérséklődött. Ennek következtében az infláció átlagos üteme is csökkent, ami kedvező változást hozott a fogyasztók számára.

- összegzett a szakértő.

Az árrésstop kiterjesztése a lakáspiacra és az építési anyagokra új lehetőségeket nyithat meg a piacon. Ez a lépés segíthet a lakhatási költségek mérséklésében, valamint támogathatja az építkezéseket és a felújításokat. Ezen intézkedések révén a vásárlók számára kedvezőbb áron juthatnak hozzá az ingatlanokhoz és az alapanyagokhoz, ami hosszú távon pozitívan befolyásolhatja a gazdaságot.

Lentner Csaba véleménye szerint a fent említett tényezők alapján az árrésstop akár hosszú éveken át is érvényben maradhat. Emellett kiemelte, hogy indokolt lenne ezt a szabályozást kiterjeszteni a lakáspiacra és az építési anyagokra is.

A szakértő rámutatott arra, hogy az ingatlanszektor és az építőanyagok árának emelkedése részben azzal magyarázható, hogy az év elején az állampapírokból származó megtakarítások jelentős része ingatlanokba áramlott. Ezen felül az infláció is közrejátszik, mivel a megugró költségek tovább növelik az árak emelkedését.

Mindezeket figyelembe véve a szakértő kifejtette, hogy milyen körülmények között bővítheti a kormány az árrésstop alkalmazását erre a szegmensre.

Related posts