Tatán a tömeges halpusztulás hátterében szándékos mérgezés áll.

Hosszú hetek várakozása után végre megérkeztek a tatai Által-érből vett vízminták laboratóriumi eredményei, amelyek világosan jelezték, hogy több száz hal pusztulása mögött szándékos mérgezés húzódik. Valaki egy rovarölő szert juttatott a patak vizébe, amely néhány napon belül eltűnt, de a káros hatásai azonnaliak voltak. Szerencsére az Által-ér ökológiai rendszere gyorsan regenerálódott, és az élet ismét visszatért a vízbe. A szakértők megnyugtatóan állapították meg, hogy a mérgezés nem terjedt át az Öreg-tóra, ahol a halak pusztulásának hátterében más okok álltak.

Február 10-én több száz vergődő halat találtak Tatán, az Által-ér tófarok felőli szakaszán. A szakemberek vízmintákat vettek és megpróbálták kideríteni, hogy mi okozhatta a tömeges halpusztulást, míg végül kiderült, hogy nem természeti jelenség vetett véget a kopoltyúsok életének, hanem szándékos mérgezés történt - számolt be a Kemma.

Először arra gyanakodtak a szakemberek, hogy a vízbe hulló falevelek miatt csökkent az oxigénszint, de ez nem indokolta volna a tömeges pusztulást. Később rájöttek, hogy a Derítő-tónál lévő Egri ház mellett egy szennyvízcső keresztezi az Által-eret, amely egy kicsit feljebb szivárgott, így mintát vettek belőle. Kiderült, hogy ez is vakvágány volt, nem ettől pusztultak el az állatok.

A méreggel kapcsolatban jelenleg annyit lehet tudni, hogy egy piretroid származékról van szó, amely fokozatosan veszélyezteti a halak életét. A vízben mért koncentrációja már meghaladta a biztonságos határértéket, így egyértelmű, hogy ez vezetett a tömeges halpusztuláshoz – ezt megerősítette a budapesti NÉBIH is. Fontos megemlíteni, hogy az anyag emberekre és melegvérű élőlényekre nem gyakorol veszélyes hatást.

A tatai vízügy szakaszmérnökség vezetője, Molnár András a portálnak elmondta, hogy pár nap alatt levonult a méreggel szennyezett hullám, így az élet már vissza is tért az Által-érbe, és nem találtak újabb tetemeket.

Már az első napokban is láttuk, hogy az Öreg-tavat nem érte el a toxikus anyag. Ennek ellenére folyamatosan figyeltük a tavat, hogy nagyobb halak pusztulnak-e el

- tette hozzá, kiemelve, hogy a tatai várnál kiemelt haltetemek nem a mérgezéstől hullottak el.

Related posts