A nők és a férfiak fájdalmának tapasztalata valóban különbözik egymástól. A különbségek nem csupán biológiai szempontból, hanem pszichológiai és társadalmi tényezők által is befolyásoltak. A kutatások azt mutatják, hogy a nők gyakran intenzívebben élik me

Az évezredek során sokan csupán hisztériának tekintették a régóta ismert különbséget, azonban a legújabb kutatások egyre inkább alátámasztják, hogy ez a jelenség valóban létezik. Fontos, hogy a fájdalomcsillapítás során ezt a tényezőt is figyelembe vegyük.

Az a fájdalomcsillapító, ami egy férfi számára kielégítő eredményt ad, egy nőnek kevés lehet, és ennek az az oka, hogy másképp alakul ki a fájdalomérzet is a két nem képviselőiben. A krónikus fájdalomról is tudjuk, hogy életkortól függetlenül gyakoribb a nőkben, mint a férfiakban.

"Mind a nőkben, mind a férfiakban kialakul a fájdalom, azonban más módon jön létre" - mondta Dr. Tuan Trang, a Neuron folyóiratban publikált kutatás vezetője, a Calgary Egyetem szakembere. "A kutatásban egyedi biológiai folyamatot azonosítottunk, amely egy meghatározott, nemenként eltérő immunsejten keresztül hat."

A kutatás fókuszában a neuropátiás fájdalom állt, amely az idegek vagy az idegrendszer sérüléséből fakad. Ennek a kórképnek egy rendkívül aggasztó változata az allodínia, ahol egy normálisan fájdalmatlan érintés - mint például egy simogatás - intenzív fájdalmat okoz. Rágcsálókkal végzett kísérletek során fény derült arra, hogy a fájdalomüzenetek az agyhoz eltérő immunsejteken keresztül érkeznek, attól függően, hogy férfi vagy női alanyról van szó.

A nőstényeknél ez az immunsejt egy leptin nevű hormont is termel, amelyről köztudott, hogy hozzájárul a fokozott fájdalomérzékenységhez. Ezzel szemben a hímek esetében egy teljesen eltérő fehérje van jelen, amely szerepet játszik ezen érzés közvetítésében.

Az idegi fájdalmakkal kapcsolatosan is hím állatokon és férfiakon végezték a legtöbb tesztet, így a kidolgozott fájdalomcsillapító eljárások is ezen alapulnak. Azonban már az 1980-as évektől fogva felismerték a szakemberek, hogy a krónikus fájdalomra panaszkodó nők vérében magasabb a leptin mennyisége, mint a krónikus fájdalomtól nem szenvedőkében.

A gyógyászati klinikai tapasztalatok rávilágítanak arra, hogy a krónikus fájdalom a nők körében gyakoribb jelenség. Ugyanakkor sok esetben nem világos, miért nem reagálnak egyesek a fájdalomcsillapító kezelésekre. A kutatások azt sugallják, hogy a nemek közötti különbségek jelentős hatással lehetnek a fájdalomérzésre és az arra adott válaszokra. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a fájdalomcsillapítási stratégiákat egyénre szabottan alakítsuk ki, figyelembe véve ezeket a különbségeket.

Related posts