Tavaly az Orbán-kormány több mint 1300 titkos megfigyelési ügyben hozott döntést.

2024-ben az Igazságügyi Minisztériumban napi 3-4 titkos megfigyelési kérelmet vizsgálhattak meg. Azonban a jóváhagyott kérelmek számáról nem közöltek információt.

2024-ben az Igazságügyi Minisztériumhoz összesen 1346 olyan előterjesztés érkezett, amely nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtésre vonatkozott. Ezt a tárca válasza alapján tudhatjuk meg, amely a HVG közérdekű adatigénylésére érkezett.

Nem ritka, hogy valakit a nemzetbiztonság érdekében, anélkül, hogy erről tudomása lenne, megfigyelnek. Előfordulhat, hogy átkutatják az otthonát, az autóját, vagy lehallgatják a telefonbeszélgetéseit és a személyes találkozóit. Az ilyen jellegű információgyűjtés azonban Tuzson Bence igazságügyi miniszter, vagy az ő helyettese, Répássy Róbert jóváhagyását igényli, mindezt pedig 72 órán belül el kell intézni.

Varga Judit tavaly, mint igazságügyi miniszter, napi négy titkos megfigyelésről hozott döntést, míg Tuzson Bence sem maradt le tőle lényegesen.

A lap beszámolója szerint tavaly némileg csökkent a titkos megfigyelési kérelmek száma a 2023-as évhez képest, amely során összesen 1400 ilyen dokumentum került a miniszter elé. Az írás említi, hogy a legjelentősebbnek tekintett, nemzetbiztonsági célú információgyűjtésekről a tárca nem osztott meg adatokat a jóváhagyott megfigyelések számáról.

Holott a HVG-nek korábban, például 2020-ban és 2021 nyarán is kiadták az engedélyek számát. Azt írják, a Pegasus-botrány után az igazságügyi tárca titkolózásba kezdett, évről-évre újabb és újabb hivatkozásokkal magyarázza, hogy miért nem ismerhetők meg az adatok.

Akkorát hazudott az Igazságügyi Minisztérium, hogy a Holdról is látszott, aztán inkább titkosította az egészet

Related posts