Tovább emelkedtek az élelmiszer-alapanyagok árai - Magyar Mezőgazdaság

A FAO élelmiszerár-index, ami a globálisan legfontosabb élelmiszer-alapanyagok havi árváltozását követi, az előző hónaphoz képest 1,6%-kal és az egy évvel korábbi értékhez képest 8,2%-kal emelkedett.
A drágulás mögött főként a cukor árindexe állt, amely három hónap csökkenés után január óta 6,6%-kal nőtt. Az emelkedést okozhatták a 2024/25-ös szezonra esetlegesen szűkülő globális kínálat körüli aggodalmak, amit az indiai termelési kilátások romlása és a kedvezőtlen brazíliai időjárási viszonyok gerjesztenek.
A tejtermékek árindexe 4%-kal erősödött februárban, főként a fogyasztói árak emelkedése miatt például a sajt és a teljes tejpor esetében, továbbá a főbb exportőr régiók termelését meghaladó erős importkereslet okán.
A növényi olajok árindexe januárhoz képest 2%-os növekedést, míg az előző évhez viszonyítva 29,1%-os emelkedést mutatott. A háttérben a pálma-, szója- és napraforgóolaj árának emelkedése áll, amelyet a délkelet-ázsiai régióban felmerülő esetleges szezonális ellátási gondok, valamint a bioüzemanyag szektor iránti fokozott kereslet táplál.
A búza ára emelkedett, mivel az orosz kínálat szűkülése és a kelet-európai, valamint észak-amerikai termelési helyzet körüli aggodalmak fokozódnak. Ennek ellenére a mostani ár még mindig elmarad a tavaly februári szintektől. A kukorica globálisan tovább drágult, amit az elégtelen brazil export és a növekvő amerikai import kereslete okozott. Ezzel szemben a rizs világpiaci árának 6,8%-os csökkenése a bőséges exportkínálat és a gyenge kereslet kombinációjának tudható be.
A húsfélék árindexe február hónapban szinte érintetlen maradt, mivel a baromfi- és sertéshús árai a bőséges készletek következtében csökkentek, míg a birka- és marhahús árai a globális importkereslet erőssége mellett stabilan megmaradtak.
A FAO legújabb gyorsjelentése a gabonakészletekről és -igényekről azt mutatja, hogy a globális búzakibocsátás 2025-re elérheti a 796 millió tonnát, ami 1%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A bővülést elsősorban az Európai Unió termelésének növekedése okozza, különösen Franciaország és Németország hozzájárulásának köszönhetően. Ugyanakkor Kelet-Európában szárazság, míg a kontinens nyugati részén túlzott csapadék okoz nehézségeket, ami befolyásolhatja a hozamokat. Az Egyesült Államokban a búza vetési területeinek növekedése várható, de az őszi vetés hozamát az aszályos időjárás csökkentheti.
A rizstermelés rekordot dönthet a szezonban 543 millió tonnával (hántoltrizs-egyenértéken számítva), köszönhetően az indiai termésnövekedésnek és a kedvező termelési körülményeknek Kambodzsában és Mianmarban.
A FAO 2024-re vonatkozó globális gabonakibocsátási előrejelzése 2842 millió tonnára nőtt, ami mérsékelt növekedést jelent a 2023-as évhez viszonyítva.