Felülvizsgálták a hazai atomenergia fenntarthatóságának előmozdítására irányuló szakmai tevékenységeket.

A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület másodszor is összeült, ahol a szakértők áttekintették az öt munkacsoport eddigi működésének eredményeit - közölte az Energiaügyi Minisztérium a Facebook oldalán.
A tavaly év végi megalapítása óta másodszor ült össze a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület. Lantos Csaba energiaügyi miniszter annak érdekében kérte közös gondolkodásra az érintett ágazatok jeles szakembereit, hogy az atomenergia a jövőben is fenntarthatóan szolgálja az ellátásbiztonságot.
A csütörtöki összejövetelen
A januárban megalakult öt munkacsoport eddigi teljesítményét és eredményeit vizsgálták meg a testület tagjai.
Az utóbbi években tapasztalt hőmérsékleti emelkedés következtében a Duna maximális vízhőmérséklete az atomerőmű üzemelésének kezdete óta közel 3 Celsius-fokkal nőtt, ami jelentős hatással van az erőmű működésére is. A hatályos szabályozás értelmében a hűtővíz-kibocsátás helyétől számított 500 méteres körzetben a folyó hőmérséklete nem lépheti túl a 30°C-ot, így az erőmű már 29,5°C-nál elkezdi fokozatosan mérsékelni a teljesítményét. Egy új jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy az energiaügyi miniszter indokolt esetben ideiglenesen engedélyezze a hőmérséklet-korlátozás túllépését, amennyiben az ellátásbiztonság ezt szükségessé teszi. Ám 2024 során erre a lehetőségre még nem került sor.
A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület kiemelt feladata, hogy a döntéshozatali folyamatokat átlátható és tudományos alapokon nyugvó eljárásrend szerint irányítsa. A testület tagjai között az energiaügyi miniszter mellett számos elismert szakértő és iparági vezető is helyet kapott, köztük olyan neves személyiségek, mint Áder János, Aszódi Attila és Horváth Péter János.