V. Németh Zsolt: A "Vizet a tájba" program fókuszál a vízkészletek védelmére | Demokrata A vízkészletek védelme kiemelt fontosságú a fenntartható jövő érdekében, és a "Vizet a tájba" program éppen ezt a célt szolgálja. A kezdeményezés célja, hogy a víz g

V. Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy a magyar vízügyi szektor egy jelentős szemlélet- és korszakváltás küszöbén áll. Rámutatott, hogy az utóbbi két évtizedben figyelemre méltó, 450 milliárd forintos fejlesztési forrást irányoztak elő, amely nem csupán megerősítette az ország árvízvédelmi rendszereit, hanem Európában is páratlan helyzetbe hozta Magyarországot ezen a téren.

Rámutatott arra, hogy a vízügyi szektor mindig is a köz szolgálatában állt, és ez a jövőben sem változik. Ennek következtében a vízgazdálkodás önálló érdekei nem léteznek, hiszen a társadalom és a gazdaság szereplőinek érdekeit kell a lehető legjobban összehangolni. E célból alakult meg az Energiaügyi Minisztérium irányításával a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amely a korszakváltás és új szemléletmód elősegítésére törekszik, bevonva és együttműködve az érintett felekkel – tette hozzá.

A vízvisszatartás kérdése a jelenlegi legfontosabb döntések közé tartozik, amelynek jogi, műszaki és pénzügyi aspektusait mindennapi szinten kell elemezni és megoldásokkal szolgálni - hangsúlyozta az államtitkár. Kiemelte, hogy a "Vizet a tájba" program nem egy új koncepció, hiszen a vízgazdálkodás eddigi fejlesztései között számos olyan többfunkciós elem található, amelyek a víz visszatartását is elősegítik. Azonban a 2022-es és 2024-es aszályos időszakok rámutattak arra, hogy a jövőben minden lehetőséget ki kell használni a vízgazdálkodás terén Magyarországon.

Jelenleg országszerte 764 csatornaszakaszon körülbelül 56 millió köbméter víz található. Ezen felül, tározókban, holtágakban és alkalmas halastavakban további 125 helyszínen 89 millió köbméter víz áll rendelkezésre. A Tisza-tó 127 millió köbméteres vízkészlete még tovább növeli ezt a mennyiséget. Érdekes megjegyezni, hogy a 272 millió köbméterre rúgó összesített vízmennyiség mintegy hétszerese a Velencei-tó átlagos vízszintjének.

Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVÍZIG) vezetője a legutóbbi tájékoztatón kifejtette, hogy a szervezet a csapadékhiányos időjárás következtében jelenleg vízvisszatartási üzemrendben működik. Ezen kívül elmondta, hogy a Nagykunsági főcsatorna téliről nyári vízszintre történő feltöltése – ami körülbelül 6 millió köbméter víz többletet jelent, és lehetővé teszi a Körös-völgyi vízátadást is – már megkezdődött. Az elmúlt hónapban sikerült hozzávetőleg egy millió köbméterrel növelni a visszatartott víz mennyiségét, amely így 156 millió köbméterre nőtt. Azonban a szárazabb időjárás miatt ez még mindig 5-6 millió köbméterrel elmarad a tavaly ilyenkori adatoktól – tette hozzá.

Az igazgatóság tájékoztatása szerint az általuk üzemeltetett csatornák harmada, körülbelül 400 szakasz, már a vízjogi engedélyében is megemlíti a vízvisszatartás célját. Kiemelte, hogy a jövő egyik legfontosabb kihívása a komplex vízügyi rendszerek kialakítása, amelyek képesek reagálni mind az árvíz, mind pedig a vízhiányos időszakok kihívásaira.

Related posts