Szerdán az Európai Bizottság döntést hozhat a magyar kormány elképzeléseivel kapcsolatban.

Az Európai Bizottság a közelmúltban számos módosítást javasolt a magyar kormány által november elején benyújtott középtávú strukturális tervhez. A Portfolio értesülései szerint a dokumentum, amely a túlzott deficit eljárás kezelését hivatott bemutatni, már szerdán elérheti a végső megállapodást. Hamarosan fény derül a tervezett kiigazítási és növekedési kötelezettségekre is. Az utóbbi időszakban zajló egyeztetéseket követően valószínű, hogy már szerdán nyilvánosságra hozzák a döntéseket a kiigazítási és növekedési vállalásokról - értesült a Portfolio.

Az Európai Bizottság november 4-én kapta meg Magyarország középtávú strukturális tervét, amely a 2025-2028-as időszakra vonatkozik. A dokumentum négyéves költségvetési kiigazítási pályát tartalmazott, azonban az első javaslatot nem fogadták el Brüsszelben.

December közepe óta több egyeztetést is folytatott a Bizottság a magyar kormánnyal, hogy kompromisszumra jussanak.

A vonatkozó jogszabályok értelmében az Európai Bizottságnak hathetes időkerete van egy középtávú terv értékelésére a benyújtást követően. A brüsszeli aggályok figyelembevételével a kabinet és az uniós végrehajtó szerv megállapodott egy négyhetes hosszabbításról, így az értékelési időszak január 15-ig terjed.

A Portfolio legfrissebb értesülései szerint szerdán várhatóan életbe lép a megállapodás a kiigazítási és növekedési tervvel kapcsolatban.

A keddi bizottsági sajtótájékoztatón a szóvivői szolgálat csupán annyit osztott meg, hogy "az értékelés még folyamatban van, együttműködve a magyar féllel".

December elején - a sajtóhírek szerint - az Európai Bizottság azért nem fogadta el a magyar középtávú strukturális terveket, mert megítélésük szerint a kormány nem szolgáltatott reális gazdasági előrejelzéseket és hiányos dokumentációt nyújtott be az EU számára, amelyek nem voltak alkalmasak arra, hogy az Európai Bizottság megítélhesse, hogy a magyarországi magas hiány így csökkenthető.

A Portfolio kérdésére az államháztartásért felelős államtitkár, Banai Péter azt mondta, hogy "az egyeztetés mögött nincs semmilyen különleges helyzet", valamint a gazdasági kabinet azt közölte, hogy a "normális ügymenet szerint egyeztetéseket folytatnak Brüsszellel a tervekről".

Portálunk úgy tudja, hogy nem a Stabilitási és Növekedési Paktum reformjának megfelelő módszertan szerint készítették el a magyar tervet, ezért a testület több módosítást kért a dokumentumban. A metodikai kérdéseket, vállalásokat mostanra már úgy kellett kijavítani, hogy a 2025-ös költségvetést időközben elfogadta az országgyűlés, ami miatt az uniós tervben akár már frissített makroelőrejelzések is szerepelhetnek a büdzséhez képest.

Related posts