Állandóan visszatérő kínzó érzés gyötört a bal oldalamon: még a legagresszívebb daganat is legyőzhető.

A rák diagnózisa már önmagában is hatalmas rémületet kelt, de a hasnyálmirigyrák felfedezése még inkább fokozza a félelmet, hiszen e daganat esetében sajnos rendkívül alacsony a hosszú távú túlélési arány. Amikor Einspach Gábor műkereskedő szembesült ezzel a borzalmas hírrel, először elragadta a fájdalom és a szomorúság, de ezt követően bátorságot gyűjtve belevágott egy kezdetben kétséges kimenetelű kezeléssorozatba. A végkimenetel azonban szinte példa nélküli: Gábor megnyerte élete legnagyobb harcát. Ezen inspiráló történet áll a Rákeltérítő podcast legújabb epizódjának középpontjában.

Ezt a fajta rákot többnyire csak későn veszik észre. Einspach Gábort hallatlan életigenlése és nem utolsósorban Bodoky György onkológus professzor gyors reagálása, terápiája mentette meg a legrosszabbtól, persze nagy adag szerencse is kellett az egészhez. Történt ugyanis, hogy a műkereskedő már jó néhány éve ismerte a professzort, mert édesanyja, sőt nagybátyja is hasnyálmirigyrákot kapott, és halálukig Bodoky György kezelte őket. Az orvos egyszer elhatározta, hogy kortárs képzőművészek alkotásaival teszi színesebbé a László Kórház onkológiáját, lelki támogatást nyújtva ezzel a betegeknek.

A képek kiválasztásához Gábort kérte fel, így amikor Einspach a kórházi munka közben különös fájdalmat érzett a bal bordája alatt, a professzor azonnal nekilátott a vizsgálatoknak. A kedvezőtlen, tehát rossz eredmények birtokában nem sokkal később megkezdődött a kemoterápia. Ezt követően egy német klinikán végrehajtott komoly műtét után újabb kezelések sora vette kezdetét.

Gábor a rák harcának élő szimbóluma, amely jól mutatja, hogy a korai diagnózis kulcsszerepet játszik a betegség legyőzésében. Emellett nem csupán a körülmények, hanem a saját elszántsága is meghatározó: mennyire képes a gyógyulásra összpontosítani, és mennyire tudja fenntartani kreatív energiáját és életerejét a nehézségek ellenére.

Einspach Gábor mindezt rendkívüli ügyességgel kezelte, sőt, energiájából még egy "tumorbúcsúztató bulira" is futotta, ahol barátai társaságában önironikus poénokat sült el saját állapotával kapcsolatban. Megdöbbentő, ahogyan felkészült a betegségére, és mindig naprakész információkkal rendelkezett a pillanatnyi állapotáról, valójában "képzett beteggé" vált. A műtét utáni két hetet leszámítva – bármennyire is nehéz volt neki – szinte folyamatosan dolgozott, ezzel is elterelve a figyelmét a szorongásról. Ehhez hatalmas lelki erőre volt szüksége, de aki ilyen kitartó, az biztosan jó eséllyel veszi fel a harcot a rák ellen.

Szerencsére Bodoky professzor teljes mértékben támogatta ezt a megközelítést: már rég eltelt az az időszak, amikor a daganatos betegeket orvosaik a teljes passzivitásra és kíméletre ösztönözték. A podcastban ráadásul kiderül, hogy a kemoterápia alatt végzett rendszeres testmozgásnak milyen jótékony hatásai lehetnek. Érdekes módon azonban a tudományos magyarázatokat még mindig nem teljesen értik.

Einspach Gábor élete különös fordulatot vett, amikor betegsége kezdetén éppen friss válásából próbált talpra állni. Gyógyulása során azonban egy új, szenvedélyes szerelem bontakozott ki, amely nemcsak a szívét, hanem a karrierjét is megváltoztatta. Új párja, Barbara, nem csupán az életének szerves része lett, hanem közeli munkatársa is, hiszen közösen irányítanak egy sikeres galériát. Az ő történetük inspirálta Dér Asia "Nem halok meg" című dokumentumfilmjét, amely jelenleg is elérhető egy népszerű streamingplatformon. Adásunkban e megrázó életút mellett a film legfontosabb részleteit is bemutatjuk.

2023-ban a Telexen indult el a Rákeltérítő podcast formájában, de idén már videós sorozatként tért vissza, második évadával. A videósorozatot a Rákkutatók Alapítvány támogatja, míg a Semmelweis Egyetem biztosítja a helyszínt. A műsorvezető Markovits Ferenc, aki maga is átélt egy rákbetegséget, de sikeresen felépült belőle. Tapasztalatai során szembesült a rákbetegek tájékozatlanságával és félelmeivel, ezért ennek enyhítésére törekszik a sorozat segítségével, amelyben neves személyiségek történetei és a rák ellen vívott harcuk kerül bemutatásra.

A Rákeltérítő második évada rendszeresen jelentkezik a Rákkutatók YouTube-csatornán. A korábbi interjúkat itt tudja visszahallgatni.

Related posts